Zatvori
Sveučilište u Splitu podržava UN-ove ciljeve održivog razvoja

INTERVJU s ministricom Ninom Obuljen Koržinek



50. godišnjica Sveučilišta u Splitu obilježena je brojim manifestacija i događanjima pa tako i prvom konferencijom u organizaciji našeg studija Dani komunikacije i medija Split 2024. Imali smo čast ugostiti i ministricu kulture i medija dr. sc. Ninu Obuljen Koržinek te je ona uz voditeljicu studija profesoricu Viktoriju Car, prorektora dr. sc. Nikolu Koceića-Bilana i voditeljicu Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Zrinku Ujević svečano otvorila konferenciju.
Nakon otvaranja konferencije, slijedio je panel u kojem je ministrica govorila o ulozi medijske pismenosti, obrazovanja o medijima i ulozi novinarske struke u suvremenom informacijski zasićenom društvu, odnosno u procesima informacijske krize. U kontekstu te aktualne teme, naglasak je bio na medijskoj politici suzbijanja širenja dezinformacija i osnaživanja profesionalnog novinarstva u objavljivanju točnih i provjerenih informacija. U daljnjem razgovoru s ministricom Obuljen Koržinek saznali smo kako se Vlada Republike Hrvatske u praksi planira “boriti” s problemom dezinformacija u hrvatskom društvu.

Od voditeljice Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Zrinke Ujević smo u panelu Disinformation in post-truth society saznali što se na razini Europske unije čini po pitanju pokušaja suzbijanja širenja dezinformacija. Zanima nas koji su planovi hrvatske Vlade po tom pitanju? Što država radi kako bi zaštitila svoje građane od štetnih posljedica dezinformacija?
Mi ćemo nastaviti provoditi našu medijsku politiku koja je obuhvaćena u nacionalnom planu razvoja medija. Pritom je važan segment pitanje dezinformacija odnosno jačanje profesionalnog novinarstva, jačanje neovisnih i vjerodostojnih medija.

Postoje li već neki projekti koji bi u bliskoj budućnosti trebali građanima olakšati pronalazak vjerodostojnih informativnih medija?
Ono što će se u sljedećim mjesecima, zapravo već i tjednima vidjeti je jedan jako važan projekt na kojem radimo dugo. U pitanju je nacionalni sustav i mreža provjeravatelja informacija takozvanih fact checkera. Istodobno „dižemo“ i jednu platformu koja će isto tako od jeseni biti javno dostupna. Na njoj se radi već dulje od godinu dana. Platforma će omogućiti precizan, vrlo jednostavan uvid, takoreći jednim klikom, u vlasništvo pojedinog medija i financiranje istog iz čega će građanima biti lakše provjeriti je li to mediji kojem oni mogu vjerovati ili je on pod utjecajem bilo vlasnika ili onih koji ga financiraju.

Na panelu se dosta raspravljalo u pravovremenom educiranju javnosti o medijskoj pismenosti. Je li obrazovanje o medijima i medijskoj pismenosti nešto što planirate implementirati u obrazovni sustav Republike Hrvatske?
Na snazi su već programi medijske pismenosti koje provodi, odnosno koordinira Agencija za elektroničke medije u suradnji s Ministarstvom kulture i medija i Ministarstvom znanosti i obrazovanja. Imamo planove da medijska pismenost uđe kao međukurikularni sadržaj u redoviti sustav obrazovanja. Ali, i kroz cjeloživotno obrazovanje razvijamo sve projekte koji zapravo omogućuju građanima da koliko toliko budu ukorak s razvojem tehnologije. Posebno s onom koja donosi dezinformacije k njima - s njihovim mobilnim uređajima i ostalim uređajima koje koriste za informiranje odnosno često i dezinformiranje.
 
Marijeta Babik