Zatvori
Sveučilište u Splitu podržava UN-ove ciljeve održivog razvoja

COMMUNICATION & MEDIA DAYS Split 2024.


Iza nas je konferencija Dani komunikacije i medija Split 2024. Voditeljica studija profesorica Viktorija Car, regionalni direktor za jugoistočnu Europu Zaklade Hanns-Seidel Klaus Fiesinger, prorektor za studente, nastavu i poslovanje Sveučilišta u Splitu Nikola Koceić-Bilan i ministrica kulture i medija Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek svečano su otvorili prvu konferenciju našeg studija!

Nakon svečanog otvorenja održan je prvi panel Disinformation in post-truth society ministrice Nine Obuljen Koržinek, prorektora Nikole Koceić-Bilana i voditeljice Predstavništva Europske komisije Hrvatske Zrinke Ujević, a kojeg je moderirala profesorica Viktorija Car.

Panel je počela Zrinka Ujević koja je ukazala kojim se načinima Europska Unija pa tako i Europska komisija bori s problemom dezinformacija koje su se ukorijenile u današnje društvo. Na njeno izlaganje se nadovezala ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek koja je naglasila da se država članica EU, poput Republike Hrvatske ne može odvojiti od nacije - radi se paralelno. Europski kontekst nužan je za nacionalni kontekst te je naglasila da je Vlada RH angažirana u oba. Apelirala je na Zakon o elektroničkim medijima kao važan alat za zaštitu hrvatskog društva i naglasila da se svaka borba mora implementirati i u pravosudni sustav jer je to jedini način da se stanje dugoročno regulira. Prorektor Nikola Koceić-Bilan ukazao je na odgovornosti visokoobrazovnog sustava pri pravovremenoj edukaciji društva o ovoj temi. Naglasio je da se obrazovanje treba kontinuirano razvijati i poticati - obrazovanje je ključ i obrazovani ljudi trebaju biti svjetlo koje osvjetljuje društvo, a ne netko tko će istom činiti štetu.

Alex Grech, jedan od glavnih govornika konferencije i gost sa Sveučilišta Malte zaključio je prvi dan konferencije predavanjem Digital Literacies for a Post-Truth Society. Tematika predavanja usko je vezana uz problematiku prvog panela. U svom predavanju definirao je pojmove dezinformacija, misinformacija i malinformacija te je iste objasnio u kontekstu medija i društva post-istine u kojem živimo. Profesor Alex Grech fokusirao se i na koncept digitalne pismenosti te aspekte medijske i informacijske pismenosti koje digitalna pismenost uključuje. Objasnio je kako svi navedeni pojmovi paralelno funkcioniraju u okviru informacijske krize koja nas okružuje. Brojnim je primjerima potvrdio svoje teze i osvijestio publiku o aktualnom problemu. No, ipak je zaključio predavanje rješenjima koja bi naše, krizno društvo trebala odvesti ka boljem sutra - fact checking, co-learning, educating, better tech, network & disconnect.

Intervju s ministricom Ninom Obuljen Koržinek možete pronaći ovdje.

Marijeta Babik


Drugi dan konferencije Dani komunikacije i medija Split 2024. u znaku mobilnog novinarstva

 
Ivica Grudiček, novinar HRT-a današnji je dan otvorio predavanjem jednom od ključnih tema ovogodišnje konferencije Mobile Journalism - New Era of News Reporting.
 
U jutarnjem terminu održana su dva panela na kojem su sudjelovali gosti i suradnici s čak 11 europskih sveučilišta. Prvi panel, kojeg je moderirao Gheorghe Anghel sa Sveučilišta u Bukureštu, Regional Perspectives in Mobile Journalism obuhvatio je šest izlaganja: Hungarian Perspective on Mobile Journalism: Training, Usage, and Attitudes, Mobile Journalism in Bulgaria- a Developing Story, Click. Capture. Connect: Unveling the Practice of Mobile Journalism in Romania, Mobile Journalism in Serbia: Another tool of sharing stories, Mobile Journalism in Slovakia: Amateurism vs Professionalism, Mobile Journalism in Circumstances of Russian-Ukrainian War: Challanges and Perspectives.
 
U drugom panelu Adapting to Change: Experiences in Mobile Journalism Education and Practice obrađene su teme: Mobile Journalism in Greece: Practice and Education, Mapping Mobile Journalism in Croatia, Self Educated: Understanding Mobile Journalism education and practice in Bosnia and Herzegovina, Self-care: How Latvian Journalists and Students Educate Themselves in Multimedia World, Mobile Journalism in Albania - How newsrooms and  journalists are adapting to the change.
 
Paralelno s panelima, provedena je i radionica EU VS. DISINFO: REGULATING BIG TECH AHEAD OF #EE2024. Andrea Čović Vidović i Carmen Gruber iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj educirale su studente o konceptu dezinformacija i borbe protiv istih, posebice u okviru nadolazećih izbora za Europski parlament. Ukazale su na brojne metode i akte koje provodi Europska unija s ciljem suzbijanja problema dezinformacija. Kroz samostalnu analizu društvenih mreža studentice su naučeno provele u praksi.
 
U popodnevnim satima krenuo je panel na temu Contemporary trends in Newsrooms u sklopu kojeg su predstavljeni ključni trendovi u novinarstvu s naglaskom na ulogu mobilnog novinarstva. Petra Kovačević je za početak, kroz svoje izlaganje Reporting from a different perspective: What is solutions journalism?, objasnila što je to solutions novinarstvo. Nadalje, profesorica Tena Perišin, kroz izlaganje Young audience wants more. Creating and testing innovative storytelling techniques, predstavila pogled i želje mladih na području medija i novinarstva. Miroslav Ivić iz Slobodne Dalmacije, kroz izlaganje How to use new formats and types of journalism to come closer to the language od the audience?, analizirao je razvoj novinarstva i promjene koje su nastupile od nekada do danas. Mate Prlić sa Dalmatinskog portala nastavio je temu kolege Miroslava Ivića i tijekom izlaganja How have mobile phones changed (local) journalism? objasnio kakva je aktualna situacija na lokalnim portalima, ali i koje su prednosti i mane mobilnog novinarstva. Panel su završile urednica Radio Kampusa, Vesna Vujević izlaganjem What does a radio even look like? i Silvija Turić s Radio Dalmacije izlaganjem The friendship of radio and smartphones? koje su se fokusirale na radio kao medij i objasnile benefite korištenja pametnih telefona u današnjem vremenu.
 
Drugi dan konferencije priveo se kraju okruglim stolom o mobilnom novinarstvu i predstavnicima industrije. Silvija Turić, Laura Visković, Ivica Grudiček i Dejan Oblak raspravljali su o tome kako mobilno novinarstvo mijenja struku, ali i koja je uloga današnje publike u kreiranju medijskog sadržaja. Tokom cijelog dana održavala se i radionica Mobile Journalism Storytelling pod vodstvom profesorice Tene Perišin i Dejana Oblaka u sklopu koje su studenti učili osnove video novinarstva, upoznali se s MoJo opremom i snimali Mojo priče na terenu.

Marijeta Babik
 

Završni dan prvih Dana komunikacije i medija u Splitu
 

U sklopu zadnjeg dana konferencije odvijala su se dva paralelna panela. Prvi panel bio je posvećen medijskim reprezentacijama, a otvorila ga je i moderirala profesorica Viktorija Car s temom Media Narratives and Media Frames in Reporting and Representing Refugees and Migrants.Potom su održana tri izlaganja na temu prikaza ukrajinskih izbjeglica u hrvatskim medijima. Barbara Ravbar s Charles University u Pragu predstavila je temu Victims or Survivors? Representation of the Ukrainian refugees in the Croatian Online Media, a na izlaganje se nadovezala doktorandica i asistentica Vanja Pavlov s temom Reporting on Ukrainian refugees in the Croatian media: Humanity media frame. Priču o ukrajinskim izbjeglicama zaokružila je postdoktorandica s Hrvatskog katoličkog sveučilišta Leali Osmančević s temom Children Beyond Borders: Understanding Visual Portrayal of Ukrainian Children in Croatian Media. Završno izlaganje u sklopu ovog panela održala je doktorandica i naslovna asistentica s našeg studija Antea Boko na temu Media Portrayal of Foreign Workers in Croatia: Are They Victims, Threats, or a Necessity.
 
Paralelno se odvio i studentski panel Media Literacy Projects. Moderator, docent Nebojša Lujanović otvorio je panel kratkim predavanjem na temu Media vs. Textual Literacy: New Media, New Alphabet u okviru kojeg je definirao ključne pojmove i probleme teme. Tonči Gabelić nastavio je panel izlaganjem istraživanja na temu Venus & Eros: Gender Representation in Croatian Music Videos, kroz kojeg je obradio problematiku objektivizacije, seksualizacije i koncepta male gaze koji se provlače kroz hrvatsku glazbenu scenu. Panel su zaključile naše studentice prve godine prezentiranjem svojih projekata na temu mogućnosti medija u kontekstu aktivizma. Rita Aničić i Marijeta Babik prezentirale su projekt New media possibilites: Bradata aukcija kao primjer aktivističkog pokreta nastalog upravo u našem gradu, dok su se Martina Gugić i Daria Vusić kroz prezentiranje projekta The Impact of TikTok on Environmental Activism fokusirale na globalni pokret ekološkog aktivizma na brzorastućoj platformi TikTok.
 
Konferenciju smo zaključili prezentacijom video uradaka studenata i studentica sudionika trodnevne radionice Mobile Journalism Storytelling Workshop, pod vodstvom profesorice Tene Perišin i Dejana Oblaka s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Predstavljeno je pet projekata na teme: Studij komunikacija i mediji, Betonizacija Splita, Život u Splitu, Reportaža o Varošu, Picigin. O samom trodnevnom iskustvu studenata i studentica možete pročitati na našim stranicama.
 
Hvala svima koji su sudjelovali na našoj prvoj konferenciji Dani komunikacije i medija Split 2024. te se nadamo da je ovo samo prva u nizu!


Marijeta Babik
 

Mobile Journalism Storytelling Workshop

U sklopu konferencije Communications & Media Days Split 2024. održana je radionica za studente Mobile Journalism Storytelling Workshop ili skraćeno MoJo radionica pod vodstvom profesorice Tene Perišin i asistenta Dejana Oblaka sa studija novinarstva na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Radionica se održavala tijekom sva tri dana konferencije, od 6. do 8. lipnja 2024.



Cilj radionice bio je pripremiti studente na izazove planiranja priče, snimanja i montaže na mobilnim uređajima te im pokazati mogućnosti i potencijale novinarstva koristeći samo mobilni uređaj kao tehnološku podlogu. Studentima je osigurana dodatna oprema za mobitele (kao što su mobilni  mikrofoni, stalci s upravljačkim sučeljem, bubice, nosači za ramena) kako bi im rad bio olakšan. Tijekom radionice, studentima su postavljena dva zadatka kako bi primijenili naučeno, te su njihovi radovi prezentirani na samoj konferenciji.
Na konferenciji je sudjelovalo 11 studenata, petero studenata sa studija novinarstva sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti - Anđela Bučić, Tamara Cvitkušić, Marko Kralj, Josipa Milavić i Kristina Petek, studentica Katarina Mirić sa studija Mediji i kultura društva sa Sveučilišta u  Dubrovniku te petero s našegstudija Komunikacija i mediji - Nina Babojelić, Lucija Kulić, Tea Marušić, Emanuela Šamija i Marko Vuletić.

Radionica je započela uvodnim predavanjem i primjerima video priča koje su kreirali zagrebački studenti. Studentima su objašnjeni koncepti pripovijedanja u mobilnom novinarstvu te kako koristiti besplatne aplikacije koje mobilni novinari koriste u video produkciji (iMovie, CapCut, Kinemaster). Nakon uvodnog predavanja, studenti su dobili prvi zadatak, snimiti sekvencu od 6 snimaka. Od studenata je traženo da u blizini pronađu priču, uzmu izjavu sugovornika te snime nekoliko kadrova. Zatim su uz pomoć voditelja radionice uređivali svoje kratke priloge, nakon čega su ih voditelji prokomentirali i pripremili im sljedeći zadatak.

Drugog dana radionice studenti su započeli sa svojim drugim zadatkom. Podijeljeni u četiri tima. Uputili su se u razne dijelove Splita kako bi snimili svoju priču na unaprijed dogovorenu temu. Uz usvojeno znanje iz prvog dana i pomoć voditelja radionice, ali i iskusnijih studenata sa studija novinarstva u Zagrebu, studenti su započeli s obavljanjem novog zadatka.

Trećeg i posljednjeg dana studenti su dovršavali svoje uratke. Montirali su svoje priče, birali kadrove i izjave koje će završiti u njihovom prilogu. Kao nagradu za svoj trud, posljednji panel konferencije bio je posvećen projekciji njihovih  video uradaka.

Prvi prilog djelo je studentica Emanuele Šamije i Tamare Cvitkušić koje su snimile priču Betonizacija Splita. Sljedeći je prilog Nine Babojelić i Kristine Petek, Studij na Peristilu, koje su snimile priču o našem fakultetu koji je smješten na Peristilu te o samoj zgradi koja je djelo arhitekta Nevena Šegvića.  U svom prilogu Picigin,  Marko Vuletić i Marko Kralj prezentirali si kulturu i značaj ovog sporta nastalog na splitskim Bačvicama. Tea Marušić i Josipa Milavić provele su nas kroz Varoš i upoznale s ljudima koji žive u ovom starom splitskom kvartu, a Lucija Kulić,  Anđela Bučić i Katarina Marić snimile su priču o životu u Splitu i turističkom utjecaju na splitsku svakodnevnicu. Sve uratke naših studenata i njihovih kolega sa FPZG-a i UNIDU-a možete pogledati na našem webu.

MoJo radionica pokazala je snagu, efikasnost i korist mobitela u novinarstvu. Riječ je o malom čudu tehnologije koji stane u naš džep, a s kojeg možemo podijeliti informacije publici u ekspresnom roku te svoje mjesto ima i u kreiranju video priča. Radionica je studentima predstavila osnove snimanja, montaže i kreacije video priloga, ali i iskustvo koje će neke od njih možda usmjeriti prema televiziji i video-novinarstvu. Ovakva suradnja dvaju studija primjer je najboljeg načina dijeljenja znanja. Hvala ekipi s FPZG-a što su bili naši gosti!
 
Marko Vuletić  

 

Objave u medijima


Magazin HRT- Medijski prostor prezasićen dezinformacijama
Dalmatinski portal- Međunarodna konferencija - intrigantne teme
Dalmatinski portal- MOJO - mobiteli su dramatično utjecali na novinarstvo
Jutarnji- MoJo prilog- Tužna realnost najšarmantnijeg splitskog kvarta
Televizija Student za HTV4- MoJo prilog