Zatvori
Sveučilište u Splitu podržava UN-ove ciljeve održivog razvoja
8.7.2024.
DCN Balkan Hub u Sarajevu 2024.

Ciljevi

  • Cilj 4
  • Cilj 11
  • Cilj 16
  • Cilj 17
U svijetu gdje tradicionalni mediji sve više trpe pod financijskim pritiscima, nevladine organizacije (NVO) igraju ključnu ulogu u otkrivanju kritičnih pitanja, zagovaranju promjena i pozivanju struktura moći na odgovornost. Upravo iz tog razloga, u Sarajevu je DCN Balkan Hub okupio 40 sudionika iz 10 zemalja na dvodnevnoj radionici pod nazivom Leveraging Open Source Investigative Tools for Civil Society Organizations (CSOs). Sudjelovali su predstavnici organizacija civilnog društva i studenti medijskih studija, a među njima i naših troje studenata s 2. godine studija Komunikacija i mediji - Gea Delić, Špiro Čizmić i Vjeko Krtolačić.
Gea, Špiro i Vjeko s Ninom Skočak
Radionice su se održavale 24. i 25. lipnja u Sarajevu, a cilj je bio upoznati sudionike s mogućnostima korištenja alata za pristup i obradu informacija iz otvorenih izvora, što im je od velike pomoći i koristi prilikom istraživanja raznih društveno angažiranih tema. Na samom početku predavači su pojasnili koncept otvorenog izvora te su predstavili širok spektar slobodno dostupnih resursa. Vještina pristupanja i obrade informacija korištenjem dostupnih online alata omogućuje istraživanja koja doprinose zajednici. Poseban fokus bio je na pristupu resursima. Sudionici su naučili kako učinkovito navigirati kroz baze podataka, arhive i kako koristiti alate za obradu informacija u otvorenim izvorima koji su relevantni za njihov istraživački rad. Analiza podataka bila je sljedeći korak u treningu. Sudionici su razvili vještine prikupljanja, selekcije i analize podataka kako bi identificirali značajne uvide iz raznovrsnih izvora. Ovo je bilo od vitalne važnosti za njihovu sposobnost da razumiju i interpretiraju podatke kojima žele postići određene ciljeve. Digitalna forenzika bila je još jedno područje fokusa. Sudionici su stekli vještine u digitalnim tehnikama istraživanja koje su im omogućile otkrivanje skrivenih informacija i praćenje digitalnih tragova. Ove su tehnike bile ključne za njihovu sposobnost da provode dubinska istraživanja i otkrivaju nepravilnosti. Verifikacija prikupljenih informacija bila je neizostavan dio treninga. Sudionici su ovladali tehnikama za provjeru autentičnosti i pouzdanosti informacija prikupljenih iz otvorenih izvora. Etička razmatranja su također bila važan dio treninga. Sudionici su razumjeli etičke implikacije istraživačkog rada, uključujući pitanja privatnosti i odgovorne prakse izvještavanja. Ovo razumijevanje bilo je ključno za osiguravanje da njihov rad bude u skladu s najvišim etičkim standardima. Na kraju, trening se fokusirao na vizualizaciju podataka. Sudionici su naučili kako kreirati uvjerljive prezentacije koje su namijenjene stvaranju utjecaja. Ove prezentacije bile su ključne za njihovu sposobnost da komuniciraju svoje nalaze i preporuke na jasan i učinkovit način.
 
Prvi dan otvoren je uvodnim riječima organizatora Nikosa Panagiotoua, profesora s Aristotelovog sveučilišta u Solunu, koji je pozdravio sudionike i iznio ciljeve dvodnevne radionice. Slijedilo je predavanje na temu „Empower Your Cause with Open Source Tools“. Predavači Andronikos Koutroumpelis, Stamos Archontis i Spyridoula Markou iz Grčke, predstavili su koncept alata otvorenog izvora, ističući njegovu važnost u radu NVO-a. Naglasili su kako transparentnost i odgovornost mogu biti osnaženi kroz istraživanje putem otvorenih izvora, što je ključno za zagovaranje ljudskih prava.
Linas Skirius iz Litve održao je interaktivnu radionicu na temu OSINT alata i istraživačkih igara. Sudionici su imali priliku naučiti kako koristiti različite alate za prikupljanje i analizu podataka, što je ključno za dubinsko istraživanje i otkrivanje skrivenih informacija. Radionica je bila dinamična i interaktivna, potičući sudionike na aktivno sudjelovanje i razmjenu ideja.
Jedan od najzanimljivijih dijelova dana bio je panel „Social Media for NGO Advocacy“ koji je moderirala Diana Filimon, članica DCN Global tima iz Rumunjske. Panelistice su raspravljale o strategijama korištenja društvenih medija za podizanje svijesti i zagovaranje društvenih promjena. Marja Kodre iz Slovenije, Amra Avdić iz Bosne i Hercegovine, Nina Skočak iz Hrvatske, Nikolina Pavićević iz Crne Gore, Alexandra Clapa iz Rumunjske i Denisa Cotor iz Rumunjske podijelile su svoja iskustva i primjere iz prakse. Naglasile su važnost suradnje s medijima kako bi se postigao veći utjecaj kampanja NVO-a, te su predstavile alate i strategije za praćenje društvenih pitanja. Panelistice su također razgovarale o praktičnim primjenama i studijama slučaja u radu NVO-a, naglašavajući kako učinkovito korištenje društvenih medija može značajno povećati vidljivost i utjecaj njihovih kampanja. Strategije za suradnju s novinarima i medijskim kućama bile su ključne teme, a sudionici su dobili dragocjene savjete o tome.
Poslijepodnevna radionica „Empowering Advocacy Through Citizen-Driven Media Reporting“ koju je vodila Marija Vasilevska iz Sjeverne Makedonije, ponudila je primjere uspješnih istraživačkih projekata. Sudionici su saznali o izazovima s kojima se NVO-i suočavaju i kako su ih uspješno prevladali koristeći alate otvorenog izvora.

Drugi dan bio je posvećen praktičnim vježbama i radionicama. Sam McKnight iz U.K. započeo je dan predavanjem o primjeni alata otvorenog izvora u svakodnevnom radu. Sam je polaznicima kao odličan primjer dao masovne grobnice, te je zajedno s polaznicima istraživao pomoću alata digitalnih mrežnih karata moguća mjesta masovnih grobnica u svijetu. Nakon toga sudionici su sudjelovali u intenzivnim praktičnim vježbama pod vodstvom Spyridoule Markou. Ove vježbe omogućile su im da primijene naučene tehnike i alate u stvarnim scenarijima, što je bilo izuzetno korisno za njihovo daljnje profesionalno usavršavanje. U drugom dijelu dana sudionici su formirali radne grupe kako bi razvili inovativne projekte koristeći alate otvorenog izvora. Mentori Andronikos Koutroumpelis i Stamos Archontis pružili su podršku i savjete, pomažući grupama da razviju svoje ideje. Dan je završen prezentacijama projekata, gdje su sudionici pokazali nevjerojatnu kreativnost i posvećenost. Projekti su obuhvaćali razne teme, od društvene pravde do ekološke održivosti, pokazujući široki spektar interesa i stručnosti sudionika.

Otvaranje DCN Balkan Huba u Sarajevu pokazalo je kako je osnaživanje civilnog društva ključno za stvaranje društvenih promjena. Kroz ovaj dvodnevni događaj, sudionici su stekli neprocjenjive vještine i znanja koja će im omogućiti da koriste alate otvorenih izvora za unaprjeđenje svog budućeg rada. Veselimo se budućim uspjesima koje će ovi novi projekti donijeti i nastavljamo podržavati inicijative koje promiču transparentnost, odgovornost i ljudska prava.
 
Vjeko Krtolačić
Sve novostiSljedeća