Zatvori
Sveučilište u Splitu podržava UN-ove ciljeve održivog razvoja
7.10.2024.
Regionalna škola kvalitetnog novinarstva u Crikvenici 2024.

Ciljevi

  • Cilj 4
  • Cilj 8
  • Cilj 9
 
Na Regionalnoj školi kvalitetnog novinarstva  koja se od 25. do 29. rujna održavala u Crikvenici sudjelovala je i Emanuela Šamija - studentica druge godine studija Komunikacije i medija. Ova regionalna škola rezultat je suradnje Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) te dva portala - hrvatskog portala Oštro i srpskog Istinomera. Pokrovitelj ove škole njemačka je fondacija Friedrich Naumann. Od velikog broja prijavljenih odabrano je  tek 15 polaznika različitih razina praktičnog iskustva te akademskog stupnja obrazovanja i to iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske.

Program ove škole bio je organiziran tako što su predavanja bila tematski podijeljena i svaki je polaznik mogao pronaći područje svog interesa. Nakon kratkog predstavljanja predavačica, polaznika i predstavnika Fondacije Friedrich Naumann, Dušana Dinića, uslijedila su trodnevna predavanja. Milica Šarić, direktorica CINS-a, polaznicima je održala predavanja i vježbe na temu „Predlaganje priče-što je potrebno za kvalitetnu priču“, „Novinarski standardi i etičke dileme“ i „Uvjeri se da imaš priču otpornu na metke“ zahvaljujući kojima su polaznici stekli znanje koje bi trebalo biti osnova onoga što se naziva kvalitetno novinarstvo. Milena Popović, glavna urednica srpskog portala Istinomer, održala je predavanja i vježbe na temu „Misija profesionalnih novinara u demokratskim društvima“, „Accuracy i značaj fact-checking-a“ i „Rad organizacija civilnog društva kao dodatni resurs za novinarski rad“ tijekom kojih su polaznici naučili što se od njih kao novinara očekuje, važnost provjere informacija prije objave kao i prednosti i moguće zamke koje bi se mogle dogoditi u suradnji s organizacijama civilnog društva. Mašenjka Bačić, istraživačka novinarka portala Oštro, polaznicima je održala predavanja na temu „Kako izgraditi mrežu izvora“, „Metode intervjuiranja“ i „Prekogranične suradnje“ kojima su polaznici stekli znanje kako pronaći izvore i ponašati se prema njima, kako intervjuirati aktere događaja kao i važnost međunarodnih novinarskih suradnja. Na kraju, predavanja i vježbe održala je i Teodora Ćurčić, novinarka CINS-a koja je polaznike uvela u tehnološke aspekte novinarstva tijekom svojih predavanja pod nazivom „Rad s velikim podatcima“, „Ilustracije u tekstovima“, „Infografike i mape koje privlače publiku“ i „Inozemne baze podataka.“ U sklopu predavanja polaznici su imali priliku sudjelovati i u praktičnim vježbama što samostalnim što grupnim poput osmišljavanja pitanja za intervju na temelju danih informacija o fiktivnoj osobi s kriminalnim dosjeom koju je u svakoj grupi glumila jedna od predavačica i tako polaznicima pružila uvid u prepreke u radu s kojima se novinari gotovo svakodnevno susreću. Polaznici su analizirali točnost zadanog novinarskog teksta te su radili u brojnim interaktivnim programima za kreiranje grafika i infografika koji se koriste na portalima. Također, praktičnim su se djelovanjem uvjerili i u korisnost računalnog programa Excel u radu s velikim brojem podataka, a upoznali su se i s mogućnošću zadavanja naredbi UI-u, umjetnoj inteligenciji, tako da  umjesto njih odradi posao u Excelu s velikim brojem podataka. Ipak, nije sve bio samo rad, nešto vremena je ostalo i za druženje i uživanje u ljepotama Crikvenice.

Po završetku ove škole, svakom polazniku uručena je potvrda o sudjelovanju i knjiga „Kvalitetno novinarstvo u Jugoistočnoj Europi-Hrvatska“ autora Thomasa Breyja. Osim vrijednih novih znanja i vještina polaznici su stekli još nešto izuzetno vrijedno - razmjenjivali su iskustva studiranja i rada u struci u svojim matičnim zemljama te su se tako povezali i sprijateljili, a potencijalno stvorili i temelje za buduće suradnje. 

Emanuela Šamija 
Sve novostiSljedeća