U razdoblju od 24. do 26. studenog 2024. godine u Beogradu je održana SEEDIG 9 konferencija, ključni regionalni događaj posvećen upravljanju internetom i digitalnim politikama u jugoistočnoj Europi. Konferencija je okupila stručnjake, predstavnike civilnog društva, privatnog sektora i akademske zajednice s ciljem promicanja digitalnih prava, kibernetičke sigurnosti i ravnopravnog pristupa internetu.
SEEDIG 9 s temom SEE Potential: Digital Turning Points and Responsible Governance, uključila je raznolike panele i rasprave o temama poput Global Digital Compact-a, kibernetičke sigurnosti, digitalnih prava, digitalne pismenosti te odgovorne upotrebe tehnologije. Naglasak je bio na stvaranju inkluzivnih digitalnih politika koje omogućuju siguran i jednak pristup internetu za sve građane. Konferenciju su podržale važne međunarodne organizacije, među kojima su UN (kroz globalni IGF), ISOC, RIPE, ICANN, EuRID i OSCE.
Poseban segment ovog događaja bila je SEEDIG Youth School, koja se održala 24. studenog u zgradi OSCE-a. Događaj je okupio sudionike iz različitih sektora i zemalja jugoistočne Europe, uključujući Albaniju, Armeniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Gruziju, Hrvatsku, Moldaviju, Rumunjsku, Sloveniju, Sjevernu Makedoniju, Tursku, Ukrajinu i Srbiju. Na Youth School programu sudjelovalo je deset mladih iz Srbije i dvadeset sudionika iz drugih zemalja. Iz Hrvatske su sudjelovale naša studentica treće godine Tea Marušić i studentica novinarstva s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, Viktorija Kristić.
Ova inicijativa, organizirana u suradnji s OSCE-om, RYCO-om i AIESEC-om, imala je za cilj osnažiti mlade za aktivno sudjelovanje u oblikovanju digitalnih politika kroz interaktivne radionice i predavanja. Program je uključivao teme poput globalnog digitalnog upravljanja, uloge regulatornih tijela te etičkih izazova u digitalnom prostoru. Osim edukacijskog segmenta, sudionici su imali priliku sudjelovati u simulacijama digitalnih pregovora, diskusijama s međunarodnim stručnjacima te radionicama o kibernetičkoj sigurnosti i etici u digitalnom okoliošu. Također su analizirali globalne digitalne trendove i izazove koji se javljaju u kontekstu sve veće digitalizacije društva.
Posljednjeg dana konferencije, sudionici SEEDIG Youth School imali su priliku prezentirati svoje radove. Naša studentica Tea Marušić, zajedno s Biljanom Popović (Centre for the Development of NGOs / University of Montenegro), Majom Krnjajski Jović (University of Novi Sad), Mihaiem Christopherom Marianom Radoviciem (Bucharest University of Economic Studies / Novus Ordo Media) i Narekom Sargsyanom (Yerevan State University), pripremila je prezentaciju pod nazivom Making Digital Spaces Safe for Everyone.
Sudjelovanje na SEEDIG 9 konferenciji i SEEDIG Youth School pružilo je mladima iz jugoistočne Europe izuzetnu priliku za stjecanje novih znanja i vještina u području digitalnih politika i sigurnosti. Kroz interaktivne radionice, diskusije s međunarodnim stručnjacima i rad na konkretnim projektima, sudionici su se osnažili za aktivno sudjelovanje u oblikovanju digitalne budućnosti, s posebnim naglaskom na inkluzivnost, odgovorno upravljanje i zaštitu digitalnih prava. SEEDIG 9 potvrdio je važnost suradnje između različitih sektora i zemalja, čime je dan doprinos daljnjoj izgradnji sigurnog i ravnopravnog digitalnog prostora za sve građane.
Tea Marušić