Zatvori
Sveučilište u Splitu podržava UN-ove ciljeve održivog razvoja
6.6.2024.
Otvorena konferencija COMMUNICATION & MEDIA DAYS Split 2024.

Ciljevi

  • Cilj 4
  • Cilj 8
  • Cilj 16
  • Cilj 17

Iza nas je prvi dan konferencije Dani komunikacije i medija Split 2024. Voditeljica studija profesorica Viktorija Car, regionalni direktor za jugoistočnu Europu Zaklade Hanns-Seidel Klaus Fiesinger, prorektor za studente, nastavu i poslovanje Sveučilišta u Splitu Nikola Koceić-Bilan i ministrica kulture i medija Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek svečano su otvorili prvu konferenciju našeg studija!

Nakon svečanog otvorenja održan je prvi panel Disinformation in post-truth society u kojem su sudjelovali ministrica Nina Obuljen Koržinek, prorektor Nikola Koceić-Bilan i voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Zrinka Ujević, a kojeg je moderirala profesorica Viktorija Car.

Na početku panela Zrinka Ujević ukazala je kojim se načinima Europska unija pa tako i Europska komisija bori s problemom dezinformacija koje su se ukorijenile u današnje društvo. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek naglasila je da se država članica EU, poput Republike Hrvatske ne može odvojiti od nacije - medijska politika kreira se paralelno. Europski kontekst nužan je za nacionalni kontekst te je naglasila da je Vlada RH angažirana u oba. Najavila je promjene Zakona o medijima i Zakona o elektroničkim medijima te naglasila da se svaka promjena mora implementirati u pravosudni sustav jer je to jedini način da promjene budu učinkovite. Prorektor Nikola Koceić-Bilan ukazao je na odgovornosti visokoobrazovnog sustava pri pravovremenoj edukaciji društva o ovoj temi. Naglasio je da se obrazovanje treba kontinuirano razvijati i poticati - obrazovanje je ključ i obrazovani ljudi trebaju biti svjetlo koje osvjetljuje društvo, a ne netko tko će istom činiti štetu.

Alex Grech, jedan od glavnih govornika konferencije i gost sa Sveučilišta na Malti zaključio je prvi dan konferencije predavanjem Digital Literacies for a Post-Truth Society. Tematika predavanja usko je vezana uz problematiku prvog panela. U svom predavanju definirao je pojmove dezinformacija, misinformacija i malinformacija te je iste objasnio u kontekstu medija i društva post-istine u kojem živimo. Profesor Alex Grech fokusirao se i na koncept digitalne pismenosti te aspekte medijske i informacijske pismenosti koje digitalna pismenost uključuje. Objasnio je kako svi navedeni pojmovi paralelno funkcioniraju u okviru informacijske krize koja nas okružuje. Brojnim je primjerima potvrdio svoje teze i osvijestio publiku o aktualnom problemu. No, ipak je zaključio predavanje rješenjima koja bi naše, krizno društvo trebala odvesti ka boljem sutra - fact checking, co-learning, educating, better tech, network & disconnect.

U petak nastavljamo s predavanjima i panelima hrvatskih i europskih stručnjaka, a studente sudionike očekuju i radionice.

Marijeta Babik
 
Sve novostiSljedeća